Refleksje nad Sztuczną Inteligencją w Fotografii High Fashion

W ostatnim czasie miałam okazję eksperymentować, jak sztuczna inteligencja radzi sobie z tworzeniem sesji zdjęciowych przypominających high fashion, mój wcześniejszy wpis znajdziecie tutaj. Wykorzystując różne aplikacje AI do generowania obrazów, odkryłam coś fascynującego: chociaż technologia ta oferuje nowatorskie i kreatywne wizje, wciąż daleko jej do subtelności, jaką potrafi uchwycić ludzkie oko fotografa.

Te sesje, mimo iż przyciągają uwagę swoją oryginalnością, często przekraczają granicę między nowoczesną estetyką a karykaturą. Postacie generowane przez AI tracą na autentyczności; mają nierówne proporcje, czasem zbyt wiele palców, czy oczy o różnych rozmiarach. Brakuje im tego nieuchwytne „czegoś”, tej „duszy”, którą fotografia potrafi wydobyć.

Przemyślenia:

  • Inspiracja a Realizacja: Zdjęcia wykonane przez AI mogą stanowić fascynującą inspirację, ale to oko i umiejętności fotografa przekształcają te inspiracje w prawdziwą sztukę. Widać tu wyraźnie przewagę ludzkiej kreatywności i intuicji nad algorytmami.
  • Wyższość Fotografii: To doświadczenie tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że autentyczne piękno i głębia, jakie można uchwycić za pomocą kamery, nie mają sobie równych. Praca fotografa z modelem, zrozumienie światła, kształtowania kompozycji – to wszystko tworzy niepowtarzalną opowieść, której AI na obecnym etapie nie jest w stanie dorównać.
  • AI jako Narzędzie: Choć technologia AI może oferować nowe perspektywy, powinna być traktowana jako narzędzie wspomagające proces twórczy, a nie jako jego substytut. Prawdziwa sztuka wymaga ludzkiego dotyku, empatii i zrozumienia – elementów, które AI na razie nie potrafi naśladować.

Na zakończenie sami zobaczcie:

Te eksperymenty z AI w fotografii high fashion otwierają nowe drzwi do dyskusji o miejscu technologii w sztuce. Jednak, niezależnie od tego, jak zaawansowane są te narzędzia, nic nie zastąpi wrażliwości i talentu fotografa. To przypomnienie dla nas wszystkich o wartości ludzkiego wymiaru w tworzeniu sztuki.

Cóż będę eksperymentować dalej i postaram dzielić się z Wami moimi doświadczeniami oraz przemyśleniami. Świat idzie w nowym kierunku, który musimy badać. Jednak na ile zastąpi człowieka w jego pracy, to się z pewnością okaże.

AI oferuje intrygujące i niewątpliwie kreatywne perspektywy, nadal brakuje jej zdolności do uchwycenia esencji momentu – "duszy" fotografii, którą tak cenimy.